Επόμενη αγωνιστική(4η): Σάββατο 28/9 Απόλλων-Αλκή (19:00), Νέα Σαλαμίνα - ΑΠΟΕΛ (19:00), Κυριακή 29/9 ΑΡΗΣ - Εθ. Άχνας (18:00), Ανόρθωση - Δόξα (18:00), Ομόνοια - ΑΕΛ (19:00), ΑΕΚ Λαρ - ΕΝΠ (19:00) Δευτέρα 30/9 Ερμής - Κούκλια (19:00)

Μεταφράστε τη σελίδα μας/Translate our page

Κυριακή 13 Φεβρουαρίου 2011

Επιστροφή στις νίκες

Ο Άρης Λεμεσού κέρδισε με 3-1 τον Διγενή στο Τσίρειο στάδιο στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής και έπιασε στη 2η θέση τη Νέα Σαλαμίνα με 34 βαθμούς η οποία όμως αγωνίζεται σήμερα με την Ομόνοια Αρ.
Ο Άρης χρειαζόταν οπωσδήποτε τη νίκη γι'αυτό και μπήκε δυνατά στο παιχνίδι. Έτσι ευτύχησε στο 9' να ανοίξει το σκορ με τον Βασιλείου. Όμως ο Διγενής απάντησε 10 λεπτά αργότερα και ισοφάρισε σε 1-1 με τον Νέβες. Η ομάδα μας συνέχισε να πιέζει ώστε να καταφέρει να βάλει 2ο γκολ και να μπει στα αποδυτήρια με σκορ νίκης. Έτσι στο 42' ο Πάολο Κόστα με ωραία εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 2-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.
Στο Β' ημίχρονο ο Άρης έπρεπε να βάλει και 3ο γκολ ώστε να κλειδώσει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, αλλά παρά τις 2 μεγάλες ευκαιρίες που έχασε ο Ντα Κόστα δεν τα κατάφερε. Κι έτσι αυτό το αγχωτικό 2-1 παρέμεινε μέχρι το 89' όταν ο Πάολο Κόστα έβγαλε μπαλιά εκεί όπου ο Σόσιν με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Διγενή και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

* Μετά το χθεσινό του γκολ ο Σόσιν έφθασε τα 13 τέρματα και οδηγεί την κούρσα τον σκόρερ.

Στάδιο: «Τσίρειο»
Διαιτητής: Τσαγγάρης Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σπύρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος